Cavalier King Charles Spaniel i King Charles Spaniel to miłe, słodkie, niewielkie, pasujące do każdego „otoczenia” i na każde kolana oraz bardzo pokojowo do świata nastawione rasy psów.
Pomimo ich długich uszu, problemy, które zdarzają się dość często u innych ras spanieli, ich w zasadzie nie dotyczą. Wizyty w gabinecie lekarza weterynarii ograniczają się wówczas do corocznych szczepień ochronnych oraz ogólnych badań kontrolnych (np. serduszka).
W dziale tym pragniemy wam przybliżyć ewentualne problemy zdrowotne naszych piesków, o czym powinniście pamietać i wiedzieć, decydując sie na jedną z tych ras, a także trochę o przypadłościach, które moga się zdarzyć naszym jak i każdym innym rasom piesków.
Jako „ozdobne” cavaliery są dosyć delikatne – chociaz nie nadmiernie wydelikacone. W mrożne, czy mokre a chłodne dni należy szczególnie na nie uważać, aby nie przemarzły (niektórzy właściciele profilaktycznie ubierają wówczas swoje psy w specjalne kubraczki czy sweterki z golfikiem), w czasie upałów należy chronić je przed przegrzaniem (jako psy z krótką mordką są bardziej podatne na udar).
Ze zdarzających się im „dolegliwości kosmetycznych” można wymienić:
– popularne wśród niedużych psów szybkie odkładanie się kamienia nazębnego, czemu można zapobiec poprzez odpowiednią pielęgnację jamy ustnej psa (mycie zębów) czy oczyszczanie ich u weterynarza
– kłopoty z gruczołami okołoodbytowymi, które wymagają oczyszczania częściej niż u innych ras
– zdarzające się u niektórych egzemplarzy wady kanalików łzowych powodujące stały „płacz” lub odwrotnie: przesuszenie oka w wyniku braku łez. Czasami można podleczyć psa lekami, w przypadku poważniejszego stadium choroby konieczne jest leczenie operacyjne.
Musimy jednak wiedzieć, że nasi ulubieńcy mają kilka innych, znacznie poważniejszych, im szczególnych przypadłości:
genetyczne choroby serduszka (MVD)
genetyczne choroby oczu (dysplazja siatkówki, katarakta, PRA)
genetycznie uwarunkowana Syringomyelia
genetycznie uwarunkowane wypadanie rzepki kolanowej
„okresowe upadanie”
Po wyszczególnieniu pełnej listy „chorób rasowych” mogłoby się zdawać, że cavaliery to bardzo chorowita rasa. (Zetknęliśmy się już nawet z opinią, że „z tym psem z gabinetu weterynaryjnego się nie wychodzi”). Chcielibyśmy podkreślić bardzo mocno, że to nie jest prawda!
Każda rasa jest obciążona skłonnościami do sobie typowych chorób: jamniki mają dyskopatię, dogi – skręt żołądka, psy limfatyczne mają często problemy ze spojówkami, owczarki – choroby oczu prowadzące do ślepoty itd.
Wszystkie rasy „coś” mają, nie u wszystkich się o tym równie uczciwie mówi…
Hodowcy angielscy (zresztą nie tylko oni) uwielbiają swoje małe spanielki i dokładają wszelkich starań, aby zdiagnozować wszelkie przydarzające im się problemy zdrowotne, wspierają szczegółowe badania, właśnie po to, ażeby choroby rozpoznane leczyć, zapobiegać im i jak najmocniej ograniczyć występowanie ich w populacji. Wiele się o dolegliwościach cavalierów mówi i pisze – w myśl zasady, że aby z czymś walczyć, trzeba to jak najlepiej poznać i uświadomić problem jak największej ilości osób.
Dlatego i na naszym portalu postaramy się w miarę szczgółowo wszelkie choroby rasowe omówić.