Poniżej przedstawiamy Wam kilka rad w odniesieniu do osoby hodowcy, których zastosowanie ułatwi Wam kontakt i pomoże uniknąć niedomówień i nieprzyjemnych sytuacji.

Bądź realistyczny w swoich oczekiwaniach względem hodowcy: on nie jest Bogiem! Wiele rzeczy pozostaje poza jego kontrolą (zwłaszcza, kiedy już szczenię opuści hodowlę).

Każdy kupujący psa powinien przyjąć do wiadomości, iż wszystkie rasy psów (a także wszelkie mieszańce) mogą mieć – i mają! – skazy genetyczne, które oscylują pomiędzy nic nie znaczącymi i niewidocznymi, a bardzo poważnymi – zagrażającymi życiu. Nie da się od tego uciec! – każda żyjąca istota ma potencjalne problemy, i dlatego nikt na świecie nie może dać 100% gwarancji na całkowicie zdrowego, wolnego od ryzyka chorób psa!

Zupełnym brakiem realizmu ze strony kupującego jest oczekiwanie od hodowcy, aby zagwarantował idealne zdrowie na całe życie psa. Wszak nie jesteśmy tego w stanie zapewnić nawet naszemu własnemu potomstwu!…

Bądź uczciwy przedstawiając się hodowcy, także prezentując mu swoje oczekiwania i potrzeby. Nie pytaj o cenę domisia, aby później oczekiwać za te pieniądze wybitnie obiecującego wystawowo i hodowlanie szczenięcia!
Postaraj się jak najpełniej przedstawić hodowcy swoje oczekiwania, a również siebie i warunki, w jakich przyjmiecie małego pieska.
Zaufaj hodowcy, kiedy obiecuje Ci, że wybierze szczenię najlepiej spełniające Twoje wymogi – on ma po temu większe doświadczenie.

Jeżeli masz sprecyzowane życzenia dotyczące płci, umaszczenia, konkretnego rodowodu – bądź przygotowany na dłuższe oczekiwanie i możliwą wyższą cenę.

Pamietaj, że piesek to nie towar na półce w sklepie, a hodowca zawsze ma prawo odmówić Ci sprzedaży szczenięcia.

Bądź w porządku w stosunku do osób, które poleciły Cię hodowcy oraz w stosunku do niego samego i powiedz prawdę: czy wciąż jeszcze się rozglądasz, czy też zwracasz się do niego ze zdecydowaną chęcią kupna szczeniaczka.

Nie naciskaj na przesłanie Ci zdjęć, kopii rodowodów, projektu umowy, zanim nie będziesz naprawdę gotowy do kupna szczenięcia! Zbyt wiele czasu i starania kosztuje przygotowanie fotek i dokumentów, aby wysyłać je każdemu, jeśli nie jest poważnym kupcem.

Jeżeli byłeś wpisany na tzw. listę oczekujących, ale – z jakiegokolwiek powodu – nie chcesz już kupić szczeniaczka, skontaktuj się niezwłocznie(!!!) z hodowcą i poproś, aby usunął z niej Twoje nazwisko.

Hodowca powinien przygotować pisemną umowę, którą należałoby przeanalizować wspólnie z Tobą punkt po punkcie. Jeżeli czegoś w niej nie rozumiesz, pytaj tak długo, aż zostanie Ci całkowicie wyjaśnione!
Jeżeli cokolwiek w tej umowie wymaga zmian, podpisz ją dopiero wówczas, gdy zostaną wprowadzone do niej na piśmie! Możesz inicjować każdą zmianę, podobnie, jak może to uczynić hodowca.
Przez podpisanie takiej umowy potwierdzasz fakt, że zgadzasz się na jej warunki z własnej i nieprzymuszonej woli, bez żadnych zastrzeżeń.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z socjalizacją, wychowaniem czy jakimkolwiek aspektem Twojego wspólnego życia z psem skontaktuj SIĘ z hodowcą NATYCHMIAST!!! Naprawa błędów jest bardziej czasochłonna i wymaga znacznie więcej starań, aniżeli zastosowanie się do rad i wskazówek znającej się na rzeczy osoby.

Podczas swoich rozmów z hodowcą staraj się być kulturalny, miły i uprzejmy. Zachowuj sie dokładnie tak, jak chciałbyś, aby odnoszono się wobec Ciebie.

Zaakceptuj fakt, iż dobro psa powinno być (a dla dobrego hodowcy zawsze jest) bezwzględnie ważniejsze, aniżeli Twoje ego, Twoja duma czy Twoje pieniądze!!!