Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wystawieniu naszej pociechy jest zarejestrowanie siebie i naszego psa w Związku Kynologicznym w Polsce – ZKWP (jeśli dotąd tego nie zrobiliśmy).
Polecamy odwiedzenie strony ZKwP aby zorientować się, gdzie mieści się najbliższy oddział i w jakich godzinach jest otwarty.
Należy zabirać ze sobą komplet niezbędnych do rejestracji dokumentów (metryczka lub rodowód eksportowy, także umowę kupna/sprzedaży, jeżeli taką posiadamy). W Związku, po uiszczeniu odpowiednich opłat, nasz piesek zostanie zarejestrowany pod sobie tylko właściwym numerem. Metryczka zostanie przez oddział odesłana do Zarządu Głównego, a po około 3 miesiącach powinniśmy otrzymać rodowód naszego pupila, wraz z przydzielonym numerem PKR.

Psy możemy zgłaszać do następujących klas:
a) klasy młodszych szczeniąt – wiek od 4 do 6 miesięcy,
b) klasy szczeniąt – wiek od 6 do 9 miesięcy,
c) klasy młodzieży – wiek od 9 do 18 miesięcy,
d) klasy pośredniej – wiek od 15 do 24 miesięcy,
e) klasy otwartej – wiek powyżej 15 miesięcy,
g) klasy championów – dla psów posiadających tytuły championa międzynarodowego lub krajowego organizacji kynologicznej uznanej przez FCI (nie dotyczy championatów młodzieżowych),
h) klasy weteranów – dla zwierząt, które ukończyły 8 lat.

Na wystawach klubowych, możemy się czasem spotkać z innymi, dodatkowymi klasami (np. juniorów, honorową itp.).

Datą decydującą o wpisaniu psa do odpowiedniej klasy, zależnej od wieku, jest dzień jego wystawienia (np. pies urodzony 15 maja może być wystawiony w klasie szczeniąt najwcześniej 15 listopada).

Pies może być zgłoszony tylko do jednej klasy.

Numer PKR jest niezbędny do wystawienia psa w klasach pośredniej, otwartej, czy championów. Jednak już posiadając numer rejestracji w oddziale, możemy śmiało zgłaszać psa do klasy szczeniąt czy młodzieży (w polu PKR na zgłoszeniu wpisujemy wtedy „w przygotowaniu”).

Na pierwszą wystawę dobrze wybrac niewielką „krajówkę”, aby pies miał okazję oswoić się z dużą ilością psów i ludzi w jednym miejscu, zanim ruszy na zdecydowanie większe wystawy.

Spis wszystkich wystaw na dany rok można znaleźć na stronie ZKwP lub w oddziale Związku.
Po wybraniu interesującej nas wystawy, należy wypełnić zgłoszenie. Obecnie najprościej i najwygodniej psa można zgłosić poprzez formularz internetowy, wypełniając dokładnie wszystkie pola.
Formularze takie znajdują się na stronach oddziałów. W Polsce duża część wystaw (ale nie wszystkie!) obsługiwana jest przez system www.wystawy.net

Możemy również wypełnić odpowiedni formularz i nasze zgłoszenie wysłać tradycyjną pocztą.
Uniwersalny formularz jest do pobrania na stronie ZKWP.
Należy pamiętać, aby uczynić to odpowiednio wcześniej.
Organizator podaje zawsze ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń.

Powinniśmy również opłacić udział w wystawie. Często wysokość opłaty jest uzależniona od terminu złożenia naszego akcesu na wystawę oraz jej uiszczenia (im wcześniej, tym taniej). Różnice potrafią być bardzo znaczące…
Zgłoszenie nie opłacone nie zostaje umieszczone w katalogu, a to oznacza, że nie mamy po co na nią jechać (jednak UWAGA! Każdy zgłoszony pies/suka podlega opłacie, bez względu na to, czy zostanie doprowadzony do oceny, czy też nie).

Zgłoszenia wysłane faksem lub e-mailem należy potwierdzić telefonicznie w Biurze Oddziału organizującego wystawę, aby mieć pewność, że nie zaszła jakakolwiek pomyłka i nasza pociecha zostanie ujęta w katalogu i przyjęta na wystawę.

Zazwyczaj na około 5-8 dni przed wystawą na nasz adres przychodzi potwierdzenie przyjęcia, z zaproszeniem na wystawę i numerem startowym (w niektórych przypadkach numerek startowy będziemy musieli odebrać na ringu lub w sekretariacie wystawy).
Na zaproszeniu będą wyszczególnione wymagane dokumenty, które musimy ze sobą zabrać (zazwyczaj jest to książeczka z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie, także zaproszenie).

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zapakować inne potrzebne rzeczy (wodę, miskę, szczotki, ringówkę) i kiedy nadejdzie „ten dzień” razem z pieskiem ruszyć na wystawę!

Powodzenia!:))

opracowała: Agata Dominiczak
aktualizacja: Ninka Władzimiruk