Jak prawidłowo poprowadzić psiaka już dorosłego, aby prawidłowo zadbać o jego zdrowie?
Nie należy zapominać o powtarzaniu szczepień ochronnych.
U psa rocznego, czy starszego, jak najbardziej wskazanym jest stosowanie szczepionek „wieloważnych”, czyli uodparniających na wiele chorób.
Szczepionki te zabezpieczają najczęściej także p/wściekliźnie, tym samym oszczędzamy naszym pupilom stresujących wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Wizyta taka powinna być jednocześnie wykorzystana do ogólnych badań psiaka – obok zabiegów pielęgnacyjnych jak obcięcie pazurków, czy sprawdzenie gruczołów okołoodbytowych, lekarz zajrzy do uszu, obejrzy spojówki, poproście go o osłuchanie serduszka, sprawdzenie stanu skóry, można też poprosić o kolejną „porcję” preparatów odrobaczających (dorosłego psa odrobaczamy minimum raz na pół roku!).
Nie zapominajcie również o zagrożeniu jakie niosą za sobą pchły (tasiemczyca) i kleszcze!!!!!
Kleszcze są szczególnym zagrożeniem w okresie od kwietnia do października. Na rynku dostępnych jest już sporo dobrych preparatów zabezpieczających naszych czworonogów przed ta paskudną plaga! Dobra rada – nie kupujcie tych preparatów w sklepach zoologicznych – wybierzcie się w tym celu do Waszego lekarza weterynarii, tam kupicie oryginalne środki, zostaniecie też fachowo poinstruowani o sposobie i częstotliwości ich stosowania. Dostępne są środki w aerozolach lub „spot on-ach” – małe tubeczki (wielkość zależna od wagi psa), wyciskane na skórę w okolicach kłębu, najczęściej zalecana częstotliwość to co 4 tygodnie – NA PEWNO NIE RZADZIEJ !!!!
W okresie jesienno-zimowym należy też pamiętać o wzmożonym zapotrzebowaniu na różne witaminy i minerały, co związane jest nie tylko z mniejsza ilością słońca, ale i mniej bogatym „menu” warzywno-owocowym, no i nasiloną wymianą włosa.
Co prawda, gotowe DOBRE karmy zawierają już masę dodatków pokarmowych, ale jesień i zima to taki szczególny czas, kiedy i my odczuwamy potrzebę sięgnięcia po jakąś witaminkę, dlatego radzimy, abyście je podawali również Waszym milusińskim.
Na rynku jest olbrzymia ilość preparatów witaminowo-mineralnych, na każdy wiek, na każdy stan (wzrost, ciąża, choroba, rekonwalescencja). Można je kupić w sklepach, na wystawach – ale ja radzę robić to zawsze w lecznicy weterynaryjnej. Przede wszystkim dlatego, że uzyskacie tam informację i poradę – jaki preparat wybrać, który będzie najlepszy dla Waszego czworonoga, nie będzie przeterminowany i zawsze będziecie mogli go tam nabyć lub zamówić, kiedy opakowanie będzie już puste.
Godnymi polecenia są „VMP Tabletten” – które są świetne nie tylko dla psów dorosłych, ale również dla szczeniaczków. Ich wielką zaletą jest to, że psiaki wcinają je jak największy przysmak.
Dla zdrowia skóry i sierści, szczególnie jesienią i zimą, ale nie tylko, dlatego że nasze psiaki, jako typowe psy domowo/kanapowo/łóżkowe , lnieją przecież przez cały rok (raz mocniej raz słabiej), dobre efekty uzyskuje się podając Gammolen (do kupienia w dobrych sklepach zoologicznych i na wystawach) lub Dermanorm (tylko u lekarza weterynarii).
Temat „profilaktyka” jest tematem bez końca. Można pisać i radzić, radzić i pisać, a końca nie widać…
Nie chcemy aby ten „dział” stał się nudny, bo wszystko o czym tutaj piszemy jest ważne i zależy nam, abyście tutaj często zaglądali. Jeśli nie znaleźliście „porady” na frapujący Was temat, bardzo prosimy – piszcie do nas! Zadawajcie też pytania na forum. Pragniemy, aby każdy zaglądając na naszą stronkę był zadowolony i usatysfakcjonowany nabytą tutaj „wiedzą” i uzyskanymi informacjami.
Dlatego będziemy, w miarę Waszych potrzeb i naszej wiedzy, uzupełniali ten dział , aby każdy z Was uzyskał odpowiedzi na swoje pytania i pomoc w rozwiązaniu swojego problemu.
opracowała: lek. wet. Ewa Przykucka-Rudzińska