Etap 1
Wstępny rekonesans
Zdecydowałeś się dzielić dom z małym Cavalierem, lub tez poważnie o tym przemyśliwujesz.
Zaczynasz się rozglądać za hodowlą, z której chciałbyś go mieć.
Rozglądasz się po stronach internetowych, gazetach, ogłoszeniach.
Pamiętaj jednak – nic nie zastąpi konfrontacji z żywym zwierzęciem. Psa kupujesz na wiele lat – niechaj to będzie faktycznie takie zwierzątko, które sobie wymarzyłeś, jakie będzie Ci się podobać i pod kątem urody i odpowiadać ze względu na charakter.
Nie podchodź do zakupu pochopnie! Najpierw zorientuj się, oglądając zdjęcia w książkach, prasie kynologicznej i internecie, jaki typ dorosłego pieska najbardziej Ci się podoba, które z umaszczeń preferujesz. Możesz podejść do najbliższego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) i zapytać, gdzie w Twoim regionie znajdują się hodowle tej rasy, a następnie – po uprzednim umówieniu się – odwiedzić je lub umówić się na wspólny spacer, zobaczyć Cavisie na żywo, pobawić się z nimi. Da to możność obejrzenia psiaków, zapoznania się z ich charakterem, a także poznania hodowcy. Na początku takie spotkanie powinno być całkowicie niezobowiązujące.
Zdecydowanie polecamy wybrać się na wystawę psów rasowych organizowaną przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).
Odbywają się one w różnych miastach Polski przez cały rok, praktycznie co weekend. Przed wyjazdem na taką wystawę można zatelefonować do organizującego ją oddziału i spytać, ile cavalierów jest zgłoszonych – może się bowiem zdarzyc i tak, ze reprezentant rasy będzie jeden albo i nie zgłosi się żaden piesek wcale – a może być stawka rzędu kilkudziesięciu sztuk.
Zdecydowanie więcej psiaków pokazuje się z okazji wystaw międzynarodowych. Warto pojechać na więcej niż jedną wystawę, dobrze byłoby w nieco odmiennych kierunkach, w oddalonych nieco regionach kraju – da to możność obejrzenia większej ilości piesków i poznania różnych hodowców.
Kiedy spotkasz już różne cavaliery, w różnych umaszczeniach, o nieco odmiennych charakterach, poznasz opiekujące się nimi osoby, kilku hodowców, możesz podjąć decyzję – ta rasa czy nie ta? Ten kolor czy niekoniecznie? Ten typ, czy zupełnie odmienny?
Możesz określić swoje potrzeby, które w przyszłości będzie miał spełnić mały domownik, i w zależności od nich wyszukać Twojego Cavaliera.
Etap 2
Ustalenie podstawowych założeń
Teraz musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie role ma spełniać mały piesio w Twoim domu:
-
1. Wyłącznie pies-towarzysz, przyjaciel rodziny – z całą pewnością nie chcesz angażować się w żaden sport kynologiczny.
2. Głównie domownik, ale nie wykluczasz wystaw, dopuszczasz też myśl o ewentualnej hodowli (jeśli się nawet nie uda, zupełnie się nie zmartwisz)
3. Nastawiasz się na hodowlę, jednak nie masz wielkich ambicji wystawowych
4. Marzysz o wysokiej klasy psie wystawowym, utytułowanym championie, ambitnej hodowli z prawdziwego zdarzenia
5. Chcesz pracować ze swoim cavalierkiem w dogoterapii lub bawić się z nim w sporty kynologiczne.
W zależności od odpowiedzi, powinieneś się rozglądać za odpowiednią hodowlą. Albowiem o ile w hodowli, której domeną są utytułowane, piękne psy masz szanse dostać pieska tylko do kochania, o tyle kupno przyszłej gwiazdy ringów z hodowli, która nie ma wybitnych suk i wypuszczała dotąd głównie pety, jest mało prawdopodobne.
Szukając piesia do sportów czy dogoterapii należy wybrać takie miejsce, gdzie pieski są wspaniale socjalizowane od małego, dobrze, jeśli ich rodzice sprawdzają się w dziedzinie, która Cię interesuje.
Trzeba też zmierzyć się z zasobami własnego portfela:
Ceny małych Cavisiów są obecnie dość zróżnicowane – zależą od ich urody, pochodzenia, regionu kraju i…dobrej woli hodowcy.
Są hodowcy gotowi pójść na duże ustępstwa, jeśli poczują do Ciebie sympatie i odniosą wrażenie, że mały piesek będzie w Twoim domu szczęśliwy, ale jeśli Cię nie polubią, nie ma ceny, za jaką mógłbyś nabyć malucha.
Zawsze warto się podpytać o możliwość kupna szczenięcia z takiej hodowli i takiego skojarzenia, które Cię interesuje, ale raczej nie licz na to, że super zapowiadający się malec z elitarnego krycia zostanie Ci powierzony za cenę peta.
Pamiętaj zawsze, że co nagle to po diable – staraj się nie ulegać emocjom, mokrym oczętom maluszka oferowanego do sprzedaży w pudełku pod wystawą. Im mniejsze są Twoje możliwości finansowe, tym staranniej powinieneś przyłożyć się do kupna pieska – szukać hodowcy uczciwego, odpowiedzialnego za swoje zwierzęta, dobrze je odchowującego.
Jeśli trafisz na szczenię chore, nakłady poniesione na jego leczenie mogą znacznie przekroczyć sumę, za jaką malec został nabyty.
(Poza tym – czy jesteś absolutnie pewny, że sumę co najmniej kilkuset złotych możesz przeznaczyć na kupno kundelka?)
Jeśli jakiś konkretny zwierzak z dotychczas poznanych szczególnie ujął Cię za serce, warto poprosić jego właścicieli o kontakt. Skoro odpowiada Ci bardziej niż inne, rozsądnym wyjściem jest zakup maluszka z hodowli, z której pochodzi ten właśnie psiak, albo też jego szczeniaczka.