Związek Kynologiczny w Polsce posiada obecnie 47 oddziałów terenowych w takich miastach jak: Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chojnice, Chorzów, Częstochowa, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Krosno, Legionowo, Legnica, Leszno, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olsztyn, Opole, Piaseczno, Płock, Poznań, Przemyśl, Racibórz, Radom, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zakopane i Zielona Góra.
Każdy z tych oddziałów prowadzi sekcję ras, w tym: SEKCJĘ PSÓW OZDOBNYCH I DO TOWARZYSTWA, w którą wpisują się miniaturowe spaniele angielskie.
Oddziały ZKwP są otwarte dla interesantów, a kierownicy sekcji służą pomocą.
Corocznie Oddziały Związku organizują w całym kraju około 190 wystaw psów rasowych, w tym 17 o randze międzynarodowej. Śledząc kalendarz wystaw dowiemy się gdzie i kiedy możemy taką wystawę odwiedzić i spotkać się z hodowcami wybranej przez nas rasy.
Niektórzy hodowcy ZKwP prowadzą również prywatne strony internetowe, na których opisują swoje psy, ich osiągnięcia wystawowe, hodowlane i wyraźnie zaznaczają swoją przynależność do ZKwP / FCI.
Przy wyborze hodowli możemy kierować się:
– rejonizacją i wybrać najbliższy nam oddział ZKwP, gdzie kierownik sekcji skontaktuje nas z czynnymi hodowlami w wybranej okolicy.
– posłużyć się spisem hodowli, który widnieje na naszym portalu
– odwiedzić wystawę psów w wybranym przez nas rejonie/terminie i spotkać się z hodowcami na żywo.
– śledzić prywatne strony członków ZKwP, którzy hodują wybraną przez nas rasę.
– na Facebooku można śledzić profile hodowców lub fanpage hodowli z ZKwP.
– skontaktować się z członkiem ZKwP (jeżeli takiego znamy) i poprosić o pomoc w wyszukaniu hodowli.
Jeżeli hodowca, którego mamy na celowniku z jakichkolwiek względów jest „przypadkowy” lub natrafiliśmy na niego w ogłoszeniu pamiętajmy, że zawsze możemy skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce i sprawdzić czy szczenięta są rasowe.
autor: Aneta Jezierska
Zobacz także:
Dokumenty – skąd to wszystko się bierze?
WZORY DOKUMENTÓW – metryka i rodowód
Organizacje i rodowody