NIE KUPUJ CAVALIERA

JESTEŚ ZAINTERESOWANY KUPNEM SPANIELA CAVALIER KING CHARLES?
I już pewnie słyszałeś jakie wspaniałe i urocze są psy tej rasy – ale CAVALIER nie jest odpowiednią rasą dla każdego.
Niestety tam gdzie jedni widzą zalety inni znajdą przykre wady.

1) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI JESTEŚ ALERGIKIEM LUB SZUKASZ RASY, KTÓRA NIE GUBI WŁOSA.
Idealny pies dla alergików? O nie, nie CAVALIER! Jeżeli ktokolwiek powiedział Ci, że Cavaliery nie gubią włosa i są doskonałe dla alergików wprowadził Cię w błąd. Sierść u tej rasy jest długa, jedwabista i posiada podszerstek. Cavaliery gubią ją dwa razy w roku, od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia – tzn. cały rok. Sierść „fruwa” po całym domu i zostaje na podłogach, tapicerowanych meblach i odzieży.

2) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI PRZESADNIE KOCHASZ CZYSTOŚĆ.
Obfite futro Cavaliera i jego zamiłowanie do zabaw na dworze sprawiają, że wspaniale transportuje brud z dworu do Twojego domu. Pióra doskonale łapią podczas spaceru wszelkiego rodzaju błoto, gałązki i liście. Kiedy na dworze jest mokro dobrze sprawdza się zasada „co się wysuszy to się wykruszy”. Niech nie dziwią więc kawałki krzaków obok fotela i piach na dywanie.

Błoto na owłosionych łapach świetnie się trzyma co sprawia, że często po spacerach pies nadaje się do mycia. I jak każdy pies lubi się czasami wytarzać.
Jeżeli cenisz sobie porządek i czyste dywany czeka Cię częstsze odkurzanie.
Zaletą takiego włosa jest to, że nie wbija się on we wszystko i łatwo go usunąć.

3) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI MASZ DOM I CHCESZ MIEĆ PSA NA PODWÓRZU.
Pies tej rasy to domator, zupełnie nie nadaje się na psa podwórkowego i nie może mieszkać w kojcu na dworze. Już w czasach króla Anglii Karola I psy te dotrzymywały towarzystwa damom w ich buduarach, a kiedy na tron wstąpił Karol II uchwalono dekret na mocy, którego królewskie spaniele jako jedyne mogły poruszać się po zamkach.
Od XVI wieku jest to rasa wyłącznie na salony, a jej domeną jest dotrzymywanie towarzystwa ludziom.

4) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI NIE CHCESZ DZIELIĆ ŻYCIA ZE SWOIM PSEM.
Cavaliery uwielbiają dotrzymywać towarzystwa ludziom. Nie przegapią zatem żadnej okazji by wskoczyć na kolana swoich właścicieli i spędzić na nich resztę dnia. Nie można zamknąć ich w kojcu i pozostawić samym sobie bowiem ucierpi na tym ich wspaniały charakter. Taki opuszczony pies stanie się np. lękliwy.
Te wyjątkowe spaniele są tak bardzo towarzyskie, że nie umieją żyć własnym życiem. Wraz ze swoim panem oglądają telewizję, śpią i towarzyszą podczas gotowania obiadu. Wchodzą nawet do łazienki lub leżą pod jej drzwiami cierpliwie czekając. Właściciel Cavaliera musi się przyzwyczaić do tego, że jego pies zawsze stoi za nim lub obok niego.
Jeżeli nie masz ochoty dzielić z nim życia wybierz inną rasę albo kota.

5) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI W TWOIM DOMU JEST AGRESYWNE DZIECKO.
Mimo, że psy tej rasy uwielbiają dzieci i są ich wspaniałymi towarzyszami musimy pamiętać by Cavalier w towarzystwie naszej pociechy czuł się i był bezpieczny. Ta mała i delikatna rasa nie przejawia agresji do ludzi (w tym dzieci) i czasami staje się ofiarą „pieszczot”. Jeżeli masz w domu dziecko, które nie potrafi delikatnie obchodzić się ze zwierzętami zrezygnuj z psa lub kup inną rasę np. owczarka albo molosa.
Małego Cavaliera łatwo można skrzywdzić i nie powinien on stać się zabawką agresywnego malca.

6) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI NIE AKCEPTUJESZ PSA NA ŁÓŻKU.
Od XVI wieku rasa ta towarzyszyła damom dworu, które zabierały spaniele ze sobą do łóżek. Wierzono bowiem, że wszelkie robactwo wejdzie na psy. Miały być czymś na wzór przynęty.
Niektórzy lekarze zalecali obecność psa damom cierpiącym z powodu bólów brzucha, problemów z plecami czy oddychaniem. Wierzono, że pies śpiący na chorym miejscu wchłonie w siebie chorobę przyczyniając się tym samych do szybkiego wyzdrowienia. Jeden z ówczesnych pisarzy pisał nawet o wygodnych spanielach: „w zimnych i wilgotnych zamkach psy ogrzewały kolana swoich właścicieli.”
Od tego czasu wiele się zmieniło po za tym, że spaniele Cavalier nadal sypiają w łóżkach przytulone do swojego właściciela lub jego poduszki. I ciężko im odmówić tego przywileju; są małe, ciepłe i mają miękkie futerko. W ciągu dnia jednak przedstawiciele tej rasy świetnie czują się na łóżku, kanapie czy ulubionym fotelu. Z powodzeniem znajdują sobie wygodne miejsce np. stertę poduszek by odpocząć. Wtedy są szczęśliwe.

7) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI NIE JESTEŚŒ W STANIE ZAPEWNIĆ MU DOBREGO
JEDZENIA, AKCESORIÓW, ANI OPŁACIĆ KONTROLI WETERYNARYJNYCH.

Może się wydawać, że ze względu na wielkość Cavalier nie będzie kosztowny w utrzymaniu ale nie możemy założyć, że będzie tak całe życie.
Podstawowymi rzeczami jakie musimy zapewnić naszemu psu jest pożywienie dobrej jakości, opieka weterynaryjna, zabawki i kosmetyki.
Całkiem odrębną rzeczą są wystawy (nie musimy w nich uczestniczyć) i hodowla. W koszty będzie trzeba też wliczyć niespodziewane wypadki czy coroczne konsultacje kardiologiczne.
Cavaliery lubią być rozpieszczane, czasami trudno nie kupić im ciasteczka, piłki lub nowej obroży.

8) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI BRAK CI CZASU.
Ludzie kochają Cavaliery m.in. za ich wierność i towarzyskość. Rasę tą cechuje ogromne przywiązanie i chęć towarzyszenia opiekunowi dlatego nie nadają się dla ludzi, którzy większość swojego czasu przebywają w pracy i nie ma ich całymi dniami. Cavalier nie lubi samotności ale nawet towarzystwo drugiego Cavaliera nie zrekompensuje mu obecności ukochanego pana.
Jeżeli robisz karierę zawodową zrezygnuj z psa, kup kota albo rybki.

9) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI CHCESZ MIEĆ PSA ZABAWKĘ.
Cavalier King Charles spaniel należy do grupy IX FCI psów ozdobnych i do towarzystwa. Jest zarówno ozdobny jak i do towarzystwa ale nie możemy powiedzieć o nim „pies zabawka”. Przedstawiciele rasy często ważą więcej niż 8kg więc nie za bardzo nadają się do ciągłego noszenia „pod pachą” czy w torbie, a ich charakter nie ogranicza się jedynie do leżenia na kanapie.
Jako spaniele mają w sobie duże pokłady energii, uwielbiają węszenie i bieganie. Wymagają dłuższych spacerów, które pozwolą im utrzymać odpowiednią kondycję fizyczną i samopoczucie. Absolutnie nie można ich zdegradować do roli ozdoby.

10) NIE KUPUJ CAVALIERA, JEŻELI MA ON BYĆ NIESPODZIEWANYM PREZENTEM.
Żaden pies nie zasługuje na miano „nietrafionego prezentu”. Nie możemy przecież żywego zwierzęcia, którym trzeba opiekować się przez całe jego życie porównywać do rzeczy.
Nie kupuj Cavaliera żonie jeżeli całe życie marzyła o foxterrierze. Dla dobra psa zrezygnujmy więc z niekontrolowanych niespodzianek i najpierw uzgodnijmy zakup z osobą, która będzie współodpowiedzialna za opiekę nad psem.
Szczeniak Cavaliera jest cudowny, ale musimy się opanować, nim „uszczęśliwimy” nim kogoś kto się tego nie spodziewał. Pies jako żywe stworzenie wymaga opieki, którą będzie trzeba mu zapewnić przez jego całe życie. Rozwaga w podejmowaniu decyzji o kupnie szczenięcia ratuje nas potem przed szukaniem dla niego nowego domu.

Jeżeli wszystkie wymienione „złe wiadomości” o Cavalierach nie zwróciły Cię przeciwko tej rasie, to koniecznie KUP CAVALIERA! One są tak cudowne, jak Ci o nich mówiono.
Dokonaj proszę mądrego wyboru i wybierz szczenię od rzetelnego, dbającego o zdrowie psów hodowcy, który chce utrzymywać z Tobą kontakt i służy Ci pomocą. Nie odcinaj się od jego doświadczeń, uważając, że Ty wszystko wiesz lepiej. Jeśli ktoś może ci pomóc to właśnie hodowca, który nigdy nie życzy swojemu „dziecku” źle.

autor: Aneta Jezierska
na podstawie artykułu Pam Green „Nie kupuj bouviera”.

Jest to adaptacja artykułu Pam Green „Nie kupuj bouviera”, napisanego wiele lat temu.
Za zgodą autorki artykuł ten jest publikowany przez kluby różnych ras na całym świecie w nadziei, że uratuje wiele psów przed tragicznym skutkiem ignorancji.